Вы здесь
Як правильно винаймати квартиру: покрокова інструкція
Оренда або наймання квартири — спосіб обзавестися житлом для тих, у кого немає можливості або бажання його купувати. Як правильно знайти квартиру і не наштовхнутися на шахраїв, як розраховуватися за оренду і що необхідно прописати в договорі найму?
Як знайти підходящу квартиру?
Сьогодні безпечно орендувати квартиру можна за допомогою ріелтора: він підбирає відповідні варіанти, організовує перегляд і знайомство з господарем і допоможе з оформленням угоди. Однак якщо ви зібралися діяти самостійно, для початку вивчіть ринок орендного житла і визначитеся, на який бюджет можете розраховувати. Вирішіть:
- який вам потрібен район;
- скільки кімнат;
- близькість зупинок транспорту;
- тихий двір або наявність консьєржа та кондиціонера.
Як правило, різки відмінності ціни від середніх показників говорять про явні переваги чи недоліки. Свіжий ремонт, ізольовані кімнати, парковка, обгороджена навколо будинку територія — все це може підвищувати вартість, тоді як через першого поверху або невдалого виду з вікна ви можете розраховувати на невелике зниження ціни.
В оголошенні повинно бути вказано, на який термін передбачається здати квартиру, яка побутова техніка та меблі в ній є, проведено чи інтернет, чи покриває сума орендної плати комунальні платежі або за них доведеться платити окремо. Якщо цієї інформації немає в оголошенні, не соромтеся написати або подзвонити власникові та поставити питання.
На що звернути увагу при огляді квартири?
Знайомство з квартирою починається з району, а якщо ви вже в ньому орієнтуватися — з будинку, двору і під'їзду. Якщо у вас є діти, оцініть стан дитячого майданчика і безпеку двору в цілому. Власникам машини потрібно паркувальне місце. Стан під'їзду і сходового майданчика може багато розповісти про мешканців будинку. Майте на увазі, що старі ліфти ламаються частіше — це особливо актуально, якщо квартира знаходиться на верхніх поверхах.
Огляньте квартиру і перевірте стан:
- розеток і електричних проводів;
- сантехніки;
- опалювальної системи.
Перевірте комори та балкони. Їх наявність буде плюсом, якщо господарі звільнили їх від своїх речей. Оцініть стан санвузла. Краще, якщо в ньому буде нова сантехніка — з нею буде менше проблем. Якщо щось здається вам старим або, наприклад, відсутня пральна машина, а в іншому квартира вам подобається, не поспішайте йти. Запитайте господаря, чи можна щось змінити в рахунок орендної плати. Можливо, такий варіант влаштує обидві сторони.
Як скласти договір найму?
У договорі прописується інформація, за допомогою якої можна ідентифікувати яку здають квартиру: її адресу, загальна площа, кількість кімнат. У документ вписуються також дані всіх, хто буде проживати разом з квартиронаймачем. Виняток становлять неповнолітні — їх вказувати в договорі не потрібно. Якщо у вас є домашні тварини або ви плануєте завести їх найближчим часом, це теж необхідно прописати.
Договір повинен містити інформацію про:
- розмір щомісячної плати порядок її внесення і випадки її підвищення;
- умови повернення застави (страхового депозиту);
- порядок оплати комунальних послуг.
У договорі слід вказати пункти, які можуть служити підставою для його дострокового розірвання. Згідно із законом квартиронаймач може розірвати договір найму, попередивши хазяїна за 3 місяці. Якщо вас не влаштовують ці терміни, потрібно прописати в договорі інші, заздалегідь обговоривши їх з власником квартири.
Як платити за наймання квартири?
Існують два способи плати за наймання чи оренду житла — готівкою і за безготівковим розрахунком. Якщо ви використовуєте перший варіант завжди беріть з господаря квартири розписку. Небажано передавати гроші через його друзів і родичів — це не буде вважатися оплатою, навіть якщо вони пишуть розписку. Банківський переказ або переказ коштів з картки на картку безпечніше і не вимагає додаткових підтверджень.